Wrastający paznokieć

Paznokieć wrastający jest to stan, gdy element paznokcia przebija tkanki miękkie wału paznokciowego tworząc ranę, wówczas odbierany jest jako ciało obce. Schorzenie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, ogranicza swobodę poruszania się. Jest to powszechny problem, jednak często zaniedbywany przez pacjentów i bagatelizowany przez lekarzy. Paznokieć wrastający jest to zespół chorobowy, któremu w zależności od stadium, do jakiego doszło towarzyszą charakterystyczne objawy. Nierzadko zdarza się, że pierwsze dolegliwości bólowe występują na skutek pojawienia się odcisków w wale paznokciowym lub rzadziej odcisków pod płytką paznokciową. Początkowo pojawia się rumień oraz obrzęk
w okolicy wału. Kolejny etap to wydzielina ropna, następnie tworząca się ziarnina. Pacjent uskarża się na uczucie bólu, pieczenia, kucia.
Przyczyny powstawania:
– Nieprawidłowe skracanie paznokci,
– źle dobrane obuwie,
– urazy mechaniczne,
– predyspozycje genetyczne
– zmiany ortopedyczne,
– indywidualne cechy płytki paznokciowej

Zabieg polega na opracowaniu płytki paznokciowej i dobraniu terapii w zależności od potrzeby. Korekcja wrastającego paznokcia może obejmować założenie klamry ortonyksyjnej lub wykonanie zabiegu metodą Arkady. Metoda wybierana jest przez specjalistę wykonującego zabieg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SanusPede - Gabinet podologiczny Gdynia